Warsztat Terapii Zajęciowej przy SI ” Elremet ” w Białej Podlaskiej jest placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ze wskazaniem do terapii zajęciowej.
Celem działalności WTZ jest rehabilitacja społeczna i zawodowa każdego uczestnika, zmierzająca do jego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
Warsztat Terapii Zajęciowej powstał 1 września 1994 r. Dzięki zaangażowaniu pracowników i środkom finansowym otrzymanym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostały przygotowane trzy pracownie terapii zajęciowej, gabinet pielęgniarski, świetlica oraz zaplecze sanitarno-socjalne.
Pierwszym kierownikiem Warsztatu została Pani Katarzyna Barandziak.
Początkowy okres działalności to okres adaptacji, polegający na wzajemnym poznawaniu się, obserwacji i integracji.
W roku 1994 w zajęciach uczestniczyło 13 osób . Zajęcia prowadzono w trzech pracowniach: krawieckiej, plastycznej i gospodarstwa domowego. W miarę wzrostu zainteresowania tą formą rehabilitacji przyjmowano do Warsztatu następne osoby, tworzono nowe pracownie terapii zajęciowej, uzupełniano wyposażenie, rozszerzano zakres i formy terapii oraz rodzaj usług leczniczych .W 1995 r. na zajęcia uczęszczało 18 osób, trzy lata później 25, a od sierpnia 2003r. liczba podopiecznych Warsztatu wynosiła 35. Wraz ze wzrostem liczby uczestników wzrastała liczba pracowni: w 1997r. rozpoczęła działalność pracownia techniczna, w 1998r. pracownia dziewiarsko – hafciarska, w 2001r. – galanterii skórzanej . W sierpniu 2003 r. została utworzona kolejna pracownia komputerowo – poligraficzna.W 10 – tym roku działalności w Warsztacie funkcjonowało już 7 pracowni terapii zajęciowej.
Obecnie kierownikiem WTZ jest Pani Ryszarda Grzywaczewska.
Wszystkie działania rehabilitacyjne są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę terapeutyczną.
Uczestnicząc w zajęciach młodzież rozwija i kształtuje różne umiejętności,
które pomagają im lepiej funkcjonować na co dzień i odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.
Aktualnie w zajęciach uczestniczy 35 osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Na temat prowadzonej rehabilitacji niejednokrotnie mogliśmy przeczytać w lokalnej prasie, która towarzyszy Warsztatom od początku ich działalności. Pisano o naszym powstaniu, różnych formach prowadzonej terapii, wystawach prac, aukcjach, imprezach integracyjnych.
[su_custom_gallery source=”media: 1446,1447,1448,1449,1450,1451,1452,1453,1454,1455″ limit=”100″ link=”lightbox” title=”never”]
Dzięki Warsztatowi osoby niepełnosprawne miały i nadal mają możliwość uczestniczenia w rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zdobywają i utrwalają podstawowe umiejętności przydatne w życiu codziennym w domu i w środowisku. Rozwijają swoje zainteresowania i zdolności oraz przełamują skutki niepełnosprawności przez kompleksowa rehabilitację. Wymiernym efektem terapii są prace prezentowane przy różnych okazjach: na wystawach, kiermaszach, aukcjach i konkursach.
Najlepszym i najbardziej widocznym efektem rehabilitacji jest zmiana w sposobie funkcjonowania uczestników Warsztatu. W wielu przypadkach stali się oni bardziej samodzielni, zaradni. Telefon komórkowy, komputer, Internet dla wielu osób jest normalnym narzędziem komunikacji, jak w przypadku sprawnej części społeczeństwa. Nauczyli się bronić swoich racji, są bardziej pewni siebie, czują się potrzebni i akceptowani, co opiekunom i wszystkim osobom prowadzącym terapię sprawia ogromną radość i satysfakcję.
Długi czas istnienia warsztatu pozwolił nam zaistnieć w społeczności lokalnej, dał pełnosprawnej części społeczeństwa możliwość bliższego poznania osób niepełnosprawnych i wyrobienia sobie własnych, przełamujących stereotypy opinii, umożliwił przełamanie wielu barier. I to jest dowód na to, jak bardzo taka placówka była i jest potrzebna.